Buď svetlo!

Predlžovanie dňa umelým osvetlením prešlo od Edisonovho objavu žiarovky evolúciou. Náročné požiadavky zákazníkov viedli k vývoju tzv. LED pásikov. Pod slovným spojením „LED pásik“ rozumieme zdroj svetla, ktorý je zostavený z viacerých SMD LED čipov. Od množstva týchto čipov závisí to, aké množstvo svetla je vyžiarené do priestoru. Inak povedané – čím vyššia je ich hustota, tým ja podsvietenie jasnejšie.

led pásik

K najčastejšie používaným čipom patrí:

  1. LED čipy SMD 3528 – majú menšiu svietivosť, preto sa využívajú na dekoračné účely.
  2. LED čipy SMD 5050 – LED pásiky pozostávajúce z troch čipov, ktoré sa využívajú všade tam, kde je potrebné silné osvetlenie. Vďaka tomu, že sú tvorené tromi čipmi je možné vytvoriť rôzne farebné kombinácie.
  3. LED čipy SMD 5630 – novší a výkonnejší model od čipu SMD 5050 s lepšou účinnosťou chladenia.
  4. LED čipy SMD 2835 – vylepšená verzia čipu SMD 5630. Dosiahlo sa ešte efektívnejšie chladenie, teda aj vyššia životnosť a nižšia výrobná cena.

LED pásiky sú predávané v niekoľkých typoch:

  • Mono alebo plain: najbežnejšie výrobky, ktoré pozostávajú zo siedmych farieb (biela, žltá, oranžová, červená, zelená, modrá a ružová).
  • Viacfarebná RGB: umožňuje získať rôzne farby a odtiene.
  • RGBW alebo RGBWW: viacfarebné s jedným (RGBW) alebo dvoma (RGBWW) kanálmi v bielej farbe.

Pri výbere vhodného LED pásika je potrebné všímať si hlavne svetelný tok (lm/m) a príkon (W/m) na meter.

Výhodou LED pásikov je ich lepiaca zadná strana a možnosť ich skrátenia či jednoduchého predĺženia. Veľkým lákadlom je aj ovládanie intenzity osvetlenia a farebnosti. Okrem toho dokážu tieto mále svetelné diódy na plastovom pásiku skvelo osvetliť aj doteraz neprístupné priestory, takže ich využitie neustále narastá.

drevená lampa

V interiéri ich môžete použiť na podsvietenie hornej časti kuchynskej linky a uľahčiť si tak prípravu jedla. Rovnako si nimi môžete ozdobiť zrkadlá, nábytok či parapety alebo ich využiť na osvetlenie schodiska, celých miestností či interiéru vášho auta. Kreativite sa medze nekladú a s určitou dávkou fantázie, môže vďaka LED pásiku vzniknúť, aj krásna a jedinečná drevená lampa. Využiteľné sú aj v exteriéri ako osvetlenie záhrad, altánkov, terás alebo balkónov. Na tieto účely sa používajú vodotesné LED pásiky so stupňom ochrany IP 68. Pozrite si preto ponuku na webovej stránke na led pasy https://www.ledprodukt.sk/206-profi-led-pasy-osram-zaruka-5-rokov a ozdobte si svoj domov.