Ako si psy vyberajú svoju obľúbenú osobu?


Socializácia je dôležitá
 
Mnoho psov sa viaže najviac k tomu, kto sa o ne stará počas ich kľúčového obdobia socializácie, ku ktorému dochádza medzi narodením a šiestimi mesiacmi ich života. V tomto veku sú mozgy šteniat nesmierne vnímavé a ich skoré spoločenské skúsenosti ich ovplyvňujú po zvyšok ich života. Preto je také dôležité zabezpečiť, aby Vaše šteňa malo pozitívnu interakciu so širokým okruhom ľudí, miest a vecí.
 
pejsek

Napríklad psy, ktoré nie sú vystavené ľuďom, ktorí majú klobúky, sa môžu neskôr v živote báť klobúkov.
 
Ak váš pes už bol dospelý, keď ste ho prijali, nebojte sa, nie je príliš neskoro, aby ste sa stali jeho obľúbeným. Zatiaľ čo skoré skúsenosti sú dôležité, pokračujúca socializácia počas celého ich života veľa zaváži!
 
Pozornosť (a náklonnosť) zvyšuje puto
 
Väčšina psov má tendenciu sa viazať na osobu, ktorá im dáva najväčšiu pozornosť . Napríklad v rodine s dvoma rodičmi a dvoma deťmi môže pes uprednostňovať rodiča, ktorý každé ráno naplní misku a vezme si ho každý večer na prechádzku.

pes s kolem
 
Okrem toho fyzická náklonnosť upevňuje väzbu medzi psom a človekom. Ak je človek pripravený na psa, pes mu to vráti. Ale ak dáte svojmu psovi veľa hračiek, ošetrovateľských sedení, masáží a lásky, pravdepodobne bude hľadať aj iné veci ktoré mu môže dať iný člen rodiny. Napríklad mu nedovolíte si sadnúť na vaše nohy ale Váš brat mu to dovolí a už máme adepta na prvé miesto.
 
Ako sa stať favoritom vášho psa
 
Tu je niekoľko aktivít, ktoré môžete vyskúšať:
 
·         Zahrajte si rôzne hry ako naháňanie, naťahovanie alebo schovávačku.
·         Trénujte spolu. Práca na nových zručnostiach, alebo posilnenie starých, je skvelý spôsob, ako vytvárať puto!
·         Vyskúšate rôzne športy vďaka ktorým môžete spolupracovať ako tím.
·         Jedlo (v zdravých, primeraných množstvách) je láska. Zamerajte sa na zdravé zdroje bielkovín a vyskúšajte nejaké domáce jedlá pre svojho psa. Doplňte to jemným očným kontaktom počas kŕmenia pre lepšie puto.
·         Dajte svojmu psovi pohladenie alebo masáž.