Hmyzí hotel

Pokiaľ vo svojej záhradke vytvoríte prospešnému hmyzu bezpečné miesto na bývanie, určite sa vám niekoľkonásobne odvďačí. Nielen že pomôže opeliť okrasné rastlinky a ovocné stromy, dokáže dokonca likvidovať škodcov. Za skúšku nič nedáte – v konečnom dôsledku je to omnoho viac ekologickejšia možnosť, než využiť pesticídy.

úl

Prečo vybudovať hmyzí hotel?

  1. Štýlová záhrada

Hotely pre hmyz majú množstvo veľkostí, štýlov a tvarov. Dalo by sa povedať, že každý jeden je tak unikátny, ako aj záhradky, v ktorých sa nachádzajú. Výsledok vašej snahy bude teda nie len funkčný, ale aj estetický.

  1. Spojenie s prírodou

Hmyz nepochybne patrí do kategórie živočíchov, pred ktorými máme rešpekt. Nezvyčajné tvary, farby a výrastky na telách chrobákov nás občas dokážu poriadne vystrašiť. Keď si postavíte hmyzí hotel, začnete pozorovať celý životný cyklus jednotlivých druhov. Časom pravdepodobne zistíte, že väčšina z tých, ktorých ste sa predtým báli sú vám teraz omnoho bližšie, než by ste čakali.

  1. Láska k živočíchom

 Nechajte pookriať vaše srdce a poskytnite stály domov osamelým motýľom, chrobákom, či včielkam, ktoré s láskou opeľujú vaše rastlinky. Možno práve vďaka vám prežijú nasledujúcu zimu.

Koho v hoteli môžete očakávať?

  • Včielky

Väčšinou ide o včielky samotárky, ktoré síce nevyrábajú med, ale zato sa postarajú, aby celá vaša záhradka bola opelená.

  • Lienky

Kladú larvičky na spodnú stranu listov a tie sa neskôr živia červcami a  voškami.

  • Ucholaky

Na prvý pohľad nevyzerajú vábne, avšak ich pomoc určite oceníte. Požierajú vošky a vlnatky.

  • Zlatoočky

Zelený hmyz, ktorý sa živí tekutinou, ktorá sa nachádza v larvách múch a húseníc.

dřevo

Ako hotel postaviť?

Najjednoduchší základ domčeka vytvoríte spojením štyroch dosiek do tvaru obdĺžnika. Zadnú stranu prekryte pletivom, aby vám odtiaľ počas prípravy nevypadávala výplň. Pletivo je tiež skvelou ochranou hmyzu pred vtáčikmi.  Na vrch domčeka môžete pribiť z ďalších dvoj doštičiek striešku. Takto pripravenú konštrukciu už len stačí naplniť materiálom od výmyslu sveta. Skvelo vám poslúžia napríklad bambusové tyčky, prázdne makovičky, konáriky, šišky, polienka, tehly,…