Hmyzí hotel

Pokiaľ vo svojej záhradke vytvoríte prospešnému hmyzu bezpečné miesto na bývanie, určite sa vám niekoľkonásobne odvďačí. Nielen že pomôže opeliť okrasné rastlinky a ovocné stromy, dokáže dokonca likvidovať škodcov. Za skúšku nič nedáte – v konečnom dôsledku je to omnoho viac ekologickejšia možnosť, než využiť pesticídy.

úl

Prečo vybudovať hmyzí hotel?

 1. Štýlová záhrada

Hotely pre hmyz majú množstvo veľkostí, štýlov a tvarov. Dalo by sa povedať, že každý jeden je tak unikátny, ako aj záhradky, v ktorých sa nachádzajú. Výsledok vašej snahy bude teda nie len funkčný, ale aj estetický.

 1. Spojenie s prírodou

Hmyz nepochybne patrí do kategórie živočíchov, pred ktorými máme rešpekt. Nezvyčajné tvary, farby a výrastky na telách chrobákov nás občas dokážu poriadne vystrašiť. Keď si postavíte hmyzí hotel, začnete pozorovať celý životný cyklus jednotlivých druhov. Časom pravdepodobne zistíte, že väčšina z tých, ktorých ste sa predtým báli sú vám teraz omnoho bližšie, než by ste čakali.

 1. Láska k živočíchom

 Nechajte pookriať vaše srdce a poskytnite stály domov osamelým motýľom, chrobákom, či včielkam, ktoré s láskou opeľujú vaše rastlinky. Možno práve vďaka vám prežijú nasledujúcu zimu.

Koho v hoteli môžete očakávať?

 • Včielky

Väčšinou ide o včielky samotárky, ktoré síce nevyrábajú med, ale zato sa postarajú, aby celá vaša záhradka bola opelená.

 • Lienky

Kladú larvičky na spodnú stranu listov a tie sa neskôr živia červcami a  voškami.

 • Ucholaky

Na prvý pohľad nevyzerajú vábne, avšak ich pomoc určite oceníte. Požierajú vošky a vlnatky.

 • Zlatoočky

Zelený hmyz, ktorý sa živí tekutinou, ktorá sa nachádza v larvách múch a húseníc.

dřevo

Ako hotel postaviť?

Najjednoduchší základ domčeka vytvoríte spojením štyroch dosiek do tvaru obdĺžnika. Zadnú stranu prekryte pletivom, aby vám odtiaľ počas prípravy nevypadávala výplň. Pletivo je tiež skvelou ochranou hmyzu pred vtáčikmi.  Na vrch domčeka môžete pribiť z ďalších dvoj doštičiek striešku. Takto pripravenú konštrukciu už len stačí naplniť materiálom od výmyslu sveta. Skvelo vám poslúžia napríklad bambusové tyčky, prázdne makovičky, konáriky, šišky, polienka, tehly,…

Plstené kabelky a šperky – technika, ktorú zvládnete za pár minút

Plsť je prírodný materiál, z ktorého si viete vyrobiť nespočetné množstvo doplnkov, či dekorácií do bytu. Táto technika je pritom veľmi nenáročná. Nemusíte vedieť vyšívať, šiť, ani maľovať. Poďme sa teda pozrieť, ako s plstením začať.
 
Čo je plsť
Plsť je srsť z oviec, poprípade iných zvierat. Je spracovaná na veľmi jemný a hebký materiál.

ovčí vlna
 
Namokro verzus nasucho
 
Poznáme dva druhy spracovania plsti. Prvou je takzvaná technika namokro. V tomto prípade plsť namáčate v mydlovej vode. Následne ju priložíte na vzor z látky. Môže ísť o čiapku, papuče, kabelku, alebo pokojne sveter. Na tento vzor nanášate jednotlivé vrstvy, v rozdielnych smeroch, rukami plsť šúchate, čím sa do seba doslova zažerie. Po vyschnutí stvrdne a výrobok je hotový. Táto technika je vhodná na výrobu väčších kúskov, ako sú napríklad kabelky, alebo čiapky.
Pokiaľ by ste si chceli z tohto materiálu vyrobiť náhrdelník, alebo náušnice, je vhodnejšia suchá technika. V tomto prípade budete potrebovať špeciálnu ihlu. Na jej konci má malý háčik, ktorý plsť do seba takpovediac zamotáva. Vezmete si kúsok plsti, z ktorej si vytvarujete požadovaný tvar, teda niečo čo sa naňho bude aspoň podobať. Ihlou doňho budete následne pichať. Materiál začne postupne tvrdnúť a naberať konečné kontúry.
 
Pri práci s ihlou si dajte pozor na zranenie. Keďže má na svojom konci malý háčik, pichnutie je veľmi bolestivé. Ak sa vám ihlu podarí zapichnúť hlbšie, budete ju mať veľký problém vybrať, pretože háčik funguje podobne ako šíp.
 
Výber materiálu
 
Plsť dostanete takmer v každých potrebách s kreatívnym tovarom. Ide o pomerne drahý materiál, keďže hovoríme o prírodnom produkte. Na začiatok jej však nebudete potrebovať veľa. Ak by ste sa tejto záľube chceli venovať aktívne, je lepšie sa poobzerať po veľkoskladoch, kde si viete kúpiť aj väčšie množstvo materiálu za omnoho lepšiu cenu.
 
plstění

Čo sa týka farieb, na výber máte nekonečné množstvo rôznych odtieňov. Pokiaľ zastávate BIO prístup, poobzerajte sa po plsti, ktorá je farbená prírodnými farbivami.

Maľovanie a kreslenie

Začatie maľovania/kreslenia ako koníček je jedným zo spôsobov, ako v sebe prebudíte Picassa, Da Vinciho alebo Rembrandta. Okrem objavovania talentu, maľovanie a kreslenie je nádherný spôsob, ako si zarelaxovať. Prihlásením sa do umeleckého kurzu budete ohromený, ako rýchlo si môžete vycibriť svoj talent za pomoci učiteľa.

malování

Budete prekvapení, že každý z nás je požehnaný určitým umeleckým talentom. Niektorí svetoznámy ľudia, ktorí boli tiež skvelými umelcami, boli Winston Churchill, futbalová hviezda David James, spevák Tony Bennet, herci Anthony Quinn a Dennis Hopper, všetci sú uznávaní za svoje maliarske talenty.

Začíname s vaším koníčkom
Je dobrý nápad nájsť učiteľa vo vašej oblasti a zaregistrovať sa na kurz v maľovaní a kreslení. Umenie je niečo, čo sa dá naučiť, a budete mať príležitosť preskúmať rôzne sféry, ako napríklad ceruzku, atrament a drevené uhlie. Akonáhle na to budete mať cit, môžete sa rozhodnúť použiť ten, ktorý vám vyhovuje.
Vo vašej umeleckej triede budete pravdepodobne začínať kresliť predmety alebo živé modely. Niektorí ľudia uprednostňujú maľovanie, kde je zdôraznená dôležitosť farby, štruktúry, línie a formy. Väčšina ľudí má tendenciu prichádzať so svojim osobitným štýlom kreslenia a maľovania, zatiaľ čo niektorí sa držia tradičného štýlu.

kreslení

Kreslenie ako hobby
Nezabudnite, naučiť sa dobre kresliť vám môže pomôcť správne zamerať pozornosť na maľovanie a farby, ktoré používate, pretože vám poskytne lepšie vnímanie. Keď sa naučíte kresliť, získanie dobrého učiteľa má veľký rozdiel, pretože poznáte techniky vyjadrovania vašich myšlienok prostredníctvom vašej kresby. Ak chcete byť dobrý v maľbe, sú potrebné určité zručnosti. Niektorí ľudia majú problém s maľovaním, keď nevedia ako nakresliť. Jedným zo skvelých spôsobov, ako praktizovať, je neustále skicovať, veci ktoré máte okolo seba.

Hobby, ktoré nie sú finančne náročné


1. Čítanie
Čítanie vás môže vzdelávať o svete alebo vás zaujať úžasným príbehom. Pravdepodobne máte v blízkosti knižnicu, ktorá je plná dobrých kníh k dispozícii za malý poplatok alebo sa knihy dajú stiahnuť aj z internetu. Nie nadarmo sa vraví, že čitateľ žije tisíc životov, než zomrie a človek, ktorý nikdy nečítal, žije len jeden.

kniha

2. Písanie
Ľudia sa zaoberali písaním od roku 3200 pred naším letopočtom – potrebujete len počítač alebo pero a papier. Pokiaľ máte fantáziu, tak písanie pôjde samo.

3. Kreslenie
Kreslenie je jedným z najlacnejších spôsobov, ako vyplniť voľný čas.

4. Naučte sa jazyk
Existuje hromada nádherných bezplatných zdrojov, ktoré vám pomôžu naučiť sa jazyk. Môžete počúvať nahrávky v cudzom jazyku na ceste do práce alebo zaplatiť si kurz. Čoskoro sa to na vás nalepí a takéto znalosti sa vždy zídu.

5. Vzdelávajte sa
Čítajte náučne knihy, pozerajte dokumenty, náučné filmy a prípadne si prečítajte Wikipédiu. Učenie sa o svete je zábavné a urobí z vás lepšiu osobu.

6. Beh
Ak je čítanie najlepším lacným intelektuálnym zážitkom, potom beh je v cvičení to isté. Môžete behať takmer kdekoľvek a potrebujete k tomu len dobré tenisky.

7. Plávanie
Nie je najlacnejšie, ale ak ste v blízkosti mora alebo vodnej nádrže, kde je vstup zadarmo, potom plávanie je skvelý spôsob, ako vyplniť voľný čas.

8. Cyklistika
Ak máte bicykel, môžete a ňom ísť na nákup alebo si len tak pojazdiť po okolí. Na začiatku zainvestujete ale potom to nebudete ľutovať.

9. Skúmanie mesta
Dávajte ale pozor, aby ste neporušili zákon. Preskúmavať vaše mesto,tunely, zvláštnosti a mosty môže byť vzrušujúce.

běh

10. Rybolov
Je to lacné, zábavné a skvelý spôsob, ako sa zabaviť so svojimi priateľmi.

11. Záhradkárstvo
Dáva vám prakticky skoro zadarmo zeleninu, ktorá je desaťkrát lepšie, než tú čo si kúpite v obchode. Je to skvelé. 

Hobby sú základom šťastného života


Ak patríte medzi tých ktorých deň sa líši len číslom v kalendári, mali by ste sa zamyslieť nad tým, čo vás vo vašom živote naozaj teší. Ktorá činnosť vás napĺňa radosťou zo života? Objavte v sebe niečo čo vám vyčaruje úsmev na perách a pri čom zabudnete na každodenné starosti. Dokonca aj štúdiá ukazujú, že keď sa človek venuje nejakému  hobby, je zdravší a všeobecne úspešnejší. Čítajte ďalej a dozviete sa pár osvedčených tipov!

štětce

·         ZÁHRADNÍČENIE
Existuje lepší spôsob než stráviť voľný čas v kontakte s prírodou? Určite nie! Príroda je blahodarným zdrojom nie len pre naše fyzické, ale aj pre to psychické zdravie. Nemusíte mať dvor s veľkou záhradou, ak aj žijete v byte skúste si zaobstarať pár črepníkových kvetov a starostlivosť o ne vám zabezpečí čistý vzduch a k tomu dodá dobrý pocit!

pěstování
 
·         ČÍTANIE
Čítanie je výborný spôsob ako vzdelávania, tak aj oddychu. Osobne v ňom nevidím žiadne negatívum a to hneď z niekoľkých dôvodov:

1. Predstavivosť- všetko čo prečítate žije vo vašej hlave, postavy aj prostredie o ktorých čítate sú podľa vašich predstáv, čiže vniká dokonalá forma vášho vlastného príbehu, navyše si precvičujte fantáziu.
2. Učenie- nemusíte čítať pravopisný slovník, aby ste si z čítania zreteľne zlepšili gramatiku, to že si váš mozog formu slova zapamätá sa deje prirodzene a nemusíte pre to nič robiť!
3. Zdravie- nie nadarmo sa vraví, že čítanie je pre myseľ to, čo cvičenie pre telo, čítanie znižuje stres, zlepšuje pamäť, znižuje krvný tlak, zlepšuje koncentráciu, rozširuje obzory a navyše je to lacná forma zábavy!

·         TALENT
Najviac uvoľnene a prirodzene sa vraj mozog cíti, keď sa venujete niečomu, na čo máte prirodzený talent. V tomto prípade to môže byť množstvo vecí, niekto rád maľuje, fotografuje, iný štrikuje, spieva, hrá na hudobný nástroj, ďalší zasa rád športuje. Nájdite v sebe svoj prirodzený talent a cíťte sa vďaka nemu lepšie!

rostliny
 
·         ČÍM VIAC, TÝM LEPŠIE!
Čím viac vášní v sebe objavíte, tým spokojnejší budete. Tajomstvo spočíva v tom, že keď sa väčšinu svojho voľného času venujete veciam ktoré milujte, neostáva vám čas byť nešťastný a trápiť sa. Pokiaľ bude vaša radosť vychádzať z vášho vnútra, je úprimná.

Ako môžu naše obľúbené hobby vyzerať o sto rokov?


Kreslenie: Vzhľadom na to, že naše lesy výrazne poklesnú je vysoko pravdepodobné, že sa budeme musieť uspokojiť iba s kreslením v digitálnej podobe, možno maximálne maľovaním olejovými farbami na plátno, to však ocenia iba skutoční umelci. Naskytá sa možnosť digitálneho kreslenia vo virtuálnej realite alebo maľovanie na hologramoch!

malba

Počúvanie hudby: Slúchadlá do uší budú pravdepodobne obrovským tabu, nakoľko ich pripojenie do telefónu je už v dnešnej dobe nepraktické a nepohodlné. Môžu ich nahradiť priamo zabudované nanoreproduktory v našich ušniciach, vďaka ktorým sa budeme môcť dorozumievať aj bez použitia mobilných telefónov.

Fotografovanie: Namiesto veľkých objektívov si možno vystačíme so špeciálnou kamerou v tvare kontaktnej šošovky, ktorá verne zachytí kvalitný snímok presne tak, ako ho vidíme my.

Korčuľovanie: Kolieska? Tie už budú dávno out. Namiesto nich možno vedci prídu z prevratnou novinkou, vďaka ktorej sa na korčuliach budeme pohybovať na plazme alebo sa budeme dokonca vznášať!

foťák

Hra na hudobnom nástroji: Kto z nás si pamätá na tie ťažké začiatky na hodinách gitary? Alebo klavíra? O sto rokov nebudú tento problém poznať – stačí totiž, ak si ľudia stiahnu aplikáciu, ktorá všetky kroky urobí za nich a do ich pamäte zapíše všetky postupy.

Móda: Tá sa bude meniť rovnako ako dnes. Najrôznejšie doplnky a módne kolekcie nadšených fanúšikov krásy nikdy nesklamú a neopustia.
Futbal: Športovcom, ktorí sa odmietnu vzdať leňošenia a namiesto toho si radšej pôjdu poriadne zabehať, budú pri hre pomáhať najmodernejšie softvéry, ktoré namiesto nich vypočítajú, akou silou a rýchlosťou majú do lopty kopnúť, aby doletela do brány.

jízda

Tanec:Aj napriek obrovskej informatizácii, ktorá sa na nás valí zo všetkých strán, verím, že ľudia nezabudnú na zdravý pohyb a tanec z našej kultúry ľudstva nezmizne. Rovnako ako aj behanie, plávanie alebo typické hranie plážového volejbalu na letnej dovolenke. 

Záhradkárstvo bolo, je aj bude moderné!

Ak už naozaj neviete, čo so svojim voľným časom, nevešajte hlavu. Prestalo vás baviť to, čo ste robili doteraz? Nezúfajte, táto činnosť je pre každého. Či už máte doma veľký dvor so záhradou, alebo len malý balkónik, môžete sa do toho smelo pustiť. Čo teda prináša tento čas vŕtania sa v zemi, sadenia kvetov, či byliniek, presádzania, či polievania?

květina.jpg

 • Využitie voľného času – možno si myslíte, že táto činnosť vás zabaví na pár minút, pravdou však je, že záhradkárstvo si vyžaduje veľa trpezlivosti, času a naozaj kvalitne odvedenú prácu.
 • Vyčistenie mysle – jednou z činností, pri ktorej dokážete zrelaxovať je aj táto. Ostanete len vy a vaše rastlinky, máte čas na premýšľanie a môžete konečne z hlavy vypustiť všetky povinnosti, ktoré sa týkajú či už práce, domácnosti, alebo rodiny.
 • Chvíľa pre seba – tento bod úzko súvisí s tým predchádzajúcim, ale jednoducho to je tak. Je to čas len pre vás, kedy sa venujete činnosti, ktorá vás baví a napĺňa.
 • Čerstvý vzduch, príroda – je teda pravdepodobnejšie, že tejto činnosti sa budete venovať vonku a nie vnútri, čiže ako bonus strávite istý čas na čerstvom vzduchu, čo vášmu telu a psychike len a len prospeje.
 • Výsledky – nie je lepší pocit ako vedieť to, že vaša práca prináša isté pozitívne výsledky. Keď po pár týždňoch zbadáte, ako vám klíčia malé paradajky, či sa začne rozrastať váš kvetinový záhon, bude to pocit zadosťučinenia. Neváhajte teda a pustite sa do toho.
 • Vlastné produkty – už ste asi počuli o tom, že to, čo nám ponúkajú dnešné obchody nie je až tak vysoko kvalitné. Čo tak si vypestovať niečo vlastné? Či už zeleninu, alebo ovocie, alebo dokonca bylinky, ktorými budete dochucovať jedlá pri varení.

louka.jpg

Táto činnosť prináša množstvo výhod, ktoré možno sprevádzajú malé nevýhody, ako bolesť krížov, či špinu za nechtami, ale oproti tomu, čo všetko krásne môžete vypestovať a akú krásnu záhradu si môžete vytvoriť je to len maličkosť. Nebojte sa teda pustiť sa do toho a výsledok sa dostaví čoskoro.