Mať doma psa je prianím každého dieťaťa


Hovorí sa, že jediná možnosť, ako získať lásku za peniaze, je kúpiť si psa. Je to naozaj pravda. Pes vás miluje, či ste starý alebo mladý, zdravý či chorý. Miluje vás aj keď ste nahnevaný a nepríjemný. Každý z nás túži mať niekoho, kto ho takto bezmedzne miluje, a preto sa nemôžeme diviť, že každé dieťa z paneláku túži mať psa.

pes

Chce aj vaše dieťa psa? Pripravte sa však na to, že polovica starostí padne na vaše bedrá. Len máloktoré dieťa si uvedomuje, čo všetko starostlivosť o domáce zviera obnáša. Odborníci odporúčajú, aby ste prv než kúpite dieťaťu psa, vyskúšali, ako sa zvládne starať o nejakého drobnejšieho tvora, napríklad o škrečka, morča alebo napríklad o rybičky. Ak dieťaťu záujem vydrží, je to signál, že túžba po psovi nie je len chvíľkový rozmar.

labrador

S príchodom psa pribudne do rodiny nový člen, o ktorého sa treba starať. Nesmieme však nechať výchovu psa len na dieťa. Vždy je potrebná kontrola a dozor rodiča. Pokiaľ je výcvik psa v prvom roku života zanedbaný, sú z toho nakoniec nešťastní všetci. Všeobecne ale spolužitie dieťaťa so psom odporúčajú všetci psychológovia, a to nielen preto, že sa deti učia zodpovednosti, ale aj preto, že je to lepší druh spolužitia ako dnes časté virtuálne internetové kamarátstvo. Osobitne introvertné deti sa tešia z blízkosti verného tvora, výborne na ne pôsobí napríklad aj dotyk psej hebkej srsti.

kojenec

Staršie dieťa zvládne postarať sa o psa so všetkým, čo k tomu patrí, a dokáže ho aj vycvičiť. Vďaka celej rade spoločných aktivít môže naopak pes obohatiť dieťa. V rôznych kluboch sa totiž schádzajú rovnako staré deti s rovnakým záujmom.
Treba však vždy počítať s tým, že po čase záujem dieťaťa o psa ochabne. Dĺžka psieho života presahuje 10 rokov a to, čo mladý človek chcel a mohol robiť v desiatich rokoch, v dvadsiatich môže vidieť úplne inak. Môže odísť študovať alebo pracovať do zahraničia a rodina musí byť pripravená na to, že sa o psa treba postarať.