Strašidelné dôsledky zanedbania zubov vášho psa

Zubná choroba podporuje zápal
Baktérie, ktoré pochádzajú z infekcií zubov, spúšťajú imunitný systém, čo vedie k zápalu. Zápalová reakcia zabíja baktérie, ale tiež zničí tkanivo v procese. V skutočnosti väčšina poškodenia tkaniva spojená so zubnými infekciami je spôsobená produktmi imunitného systému a nie produktmi degradácie samotnými baktériami. To môže viesť k miestnej strate tkaniva, bolesti a infekcii okolitých tkanív.

pejsek

Čím ťažšie je zubné ochorenie a čím viac zápalov, tým väčšia je pravdepodobnosť, že baktérie môžu vstúpiť do krvného obehu a cestovať do iných častí tela. Infekcie v zuboch a okolo nich spôsobujú zvýšenie zápalových mediátorov a môžu spôsobiť bakteriémiu (stav, v ktorom sa baktérie objavujú v krvi), čo pravdepodobne spôsobuje poškodenie vzdialených častí tela alebo ďalší výskyt infekcií.
Zníženie zápalu pri liečbe parodontálneho ochorenia môže mať výrazný vplyv na zdravie psa, pretože znižuje množstvo práce, ktorú musí telo urobiť na boj s touto infekciou.

Zubná choroba zvyšuje riziko srdcových ochorení
Existuje dôkaz, že parodontálneho choroba je spojená s kardiopulmonálnymi ochoreniami, ako je endokarditída. Riziko endokarditídy je asi šesťkrát vyššie u psov so štádiom tretej parodontálneho choroby ako u psov bez nich.

Zubná choroba komplikuje diabetes
Diabetickí psi majú tendenciu mať vyššie úrovne parodontálnych ochorení. V skutočnosti sa tieto dve podmienky živia v bludnom cykle. Čím závažnejšia je choroba paradentózy, tým závažnejšia je cukrovka, čo zasa zhoršuje paradentózu.
Nie je vždy možné určiť, čo vzniklo ako prvé – ochorenie parodontu alebo diabetes – ale zápal a infekcia spojená s parodontálnou chorobou môžu ovplyvniť metabolizmus krvného cukru.

černý pes

Toto je obzvlášť dôležité z hľadiska komplikovania kontroly a regulácie diabetických zvierat. Zápal a infekcia znižujú citlivosť tela na inzulín, primárny hormón, ktorý sa podieľa na regulácii krvného cukru.
Je ťažké vyvážiť cukrovku psa až do liečenia parodontu. Akonáhle je zlý zub riešený, ich diabetes je oveľa jednoduchšie stabilizovať.