Vzdelanie ako prostriedok na zarobenie peňazí

Nie je náhodné, že sa tak veľmi dbá na dobré vzdelanie a už naši rodičia hovorievali, že dobré vzdelanie je cestou k úspechu. Čím vyššie a lepšie vzdelanie človek má, tým je väčšia šanca na zarábanie peňazí. Napríklad ak študujete päť rokov na vysokej škole, potenciál Vášho príjmu sa zdvihne na dvojnásobok. Ak sa zamyslíte nad tým, že stačí päť rokov na vysokej škole, z ktorej budete potom ťažiť ďalších štyridsať a viac rokov dokým pôjdete do dôchodku, je táto investícia do vzdelania viac ako výhodná.

vzdělání
 
Aby sme ale boli objektívny, nie vždy je možnosť zamestnať sa vo svojom obore a taktiež škola nie je zárukou na vyššie peňažné ohodnotenie a to hlavne na Slovensku. No investovať do vzdelania nie je márne. I keď sa nachádzame v pracovne nepriaznivom období, štúdium sa oplatí.

notebook
 
Človek s dosiahnutím vyššieho vzdelania osobnostne rastie a taktiež sa zvyšuje jeho inteligencia. Takýto človek je nie len šikovnejší vo svojom obore, ktorý si zvolil pri štúdiu, ale aj pri riešení praktických vecí. Človek s vyšším vzdelaním je pohotovejší, lepšie sa prispôsobuje meniacim sa podmienkam a taktiež je pri zmene prác flexibilnejší.

kalkulačka
 
Človek s vyšším vzdelaním má oproti nižšie vzdelanému človeku určité výhody:
 
1.      umožňuje mu získať prácu s väčším platobným ohodnotením
2.      môže sa hlásiť na vyšší pracovný post
3.      dokáže sa ľahšie prispôsobiť meniacim sa podmienkam prostredia
4.      ľahšie sa preorientováva na iný druh práce
5.      väčšia inteligencia mu umožňuje ľahšie riešiť problémy
6.      vzdelaný človek má väčšie rozpätie pracovných možností
 
Investovať do vzdelania sa teda určite oplatí. Je síce ťažká doba, no na sebe šetriť netreba – to, že človek rozvíja svoju osobnosť je vec, ktorá nie je určite daromná a môže sa mu zísť v neočakávaných okolnostiach. Vzdelávať by sa človek pri tom mal celý život, aby držal krok s dobou, v ktorej žije a taktiež pre to, aby mentálne a duševne nezakrnel. Treba na vzdelanie použiť všetky dostupné prostriedky – od klasického vzdelania (stredné školy, vysoké školy, nadstavby) až po rôzne kurzy, školenia či čítanie vedeckej a náučnej literatúry. Sú rôzne možnosti vzdelania, len treba chcieť a treba sa vedieť správne motivovať.

Publikováno v Nezařazené