Bývate v novom?

Mnoho mladých ľudí opúšťa rodičovský dom s vidinou nového a lepšieho začiatku. Aj napriek skúsenostiam, ako bývanie na internáte, si nevedia predstaviť, ako to naozaj funguje. Spoliehať sa iba sám na seba nie je jednoduché. Navyše, ak sa rozhodnete bývať ďaleko od domova.

obývák

  1. Ako si vyberať nehnuteľnosť ? Pri vyberaní nového bytu či domu sa vždy musíme riadiť rozpočtom. Často sa však mladí ľudia neuvážene zadlžia kvôli niečomu, čo v budúcnosti budú chcieť predať či vymeniť. Jednoizbový byt nebude stačiť do budúcna, ak plánujete rodinu. U mladých sú veľmi obľúbené podnájmy, no nájdu sa aj taký, ktorí sa nechcú viazať a preto hľadajú niečo vlastné. Neoplatí sa však hypotéka na byt či dom, ak plánujeme zostať na danom mieste len kvôli práci. Život je nevyspytateľný a aj jeho cesty.

  1. Čo všetko treba vybaviť? Neodmysliteľnou súčasťou pri sťahovaní je vybavovanie kopec papierovačiek. Treba sa odhlásiť a na novo prihlásiť na nový trvalý pobyt. Čakanie na polícii za novým občianskym preukazom, ako aj zmena adresy u všetkých možných kontaktov. Pri spolubývajúcich nezabudnite uzavrieť zmluvu o bývaní, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

  1. Do čoho investovať ako prvé? Ak plánujete nejaký ten čas byť v novom bydlisku alebo chcete investovať do nehnuteľnosti, nezabudnite dať svoj budúci domov skontrolovať profesionálom. Architekt, murár či elektroinštalatér, ak kupujete, musíte si byť istý. Okrem rozvodom sa pozrite aj na stav múrov, či nie sú popraskané a tiež na okná. Nikomu sa nechce investovať do novej podlahy, ale kopec panelákových bytov to potrebuje.

bydlení

  1. Aké spotrebiče? Pri vašom prvom bývaní toho veľa so sebou nemáte. Základom zostáva práčka a chladnička. Skúste kúpu nových namiesto z bazárov, aby s vami vydržali, čo najdlhšie. Ďalší neodmysliteľný spotrebič je sporák. Pre mnohých mladých ľudí je internet nevyhnutný, preto jeho zapojenie plánujte už vopred, kým sa nasťahujete.