Hygienické zásady v kuchyni, ktoré ochránia vaše zdravie

S hygienou, by sme to nemali v našich domácnostiach extrémne preháňať, pretože si môžeme viac uškodiť. V kuchyni však platia trošku iné pravidlá. Veci, ktoré sa nám na prvý pohľad môžu zdať ako úplne nevinné, nám môžu v skutočnosti spôsobiť vážne zdravotné problémy.

kuchyně
 
Pravidlo číslo jeden: drevo a mäso sa nemajú v láske
 
Drevené lopáre sú jednoznačne estetickejšou a aj zdravšou alternatívou. Pokiaľ však na nich krájame surové mäso, nie je to úplne tak. Nevýhodou dreva je to, že do seba napije všetko, s čím príde do kontaktu. Pri krájaní surového mäsa, preto radšej používajte plastové, poprípade keramické lopáre. Ak ste skalným zástancom drevených pomôcok, vyhraďte si jedno denko, na ktorom nebudete pripravovať žiadne iné potraviny. určite nezabudnite ani na pravidelné vyváranie v horúcej vode so štipkou soli, sódy bikarbóny, alebo kvapkou octu.
 
Pravidlo číslo dva: plesnivé patrí do koša
 
Nie je ničím neobvyklým, ak sa nám v skrini, poličke, alebo chladničke nejaké tie potraviny pokazia. Ak patríte k tým, ktorí ich nevyhodia až do momentu, kedy začínajú doslova ožívať, mali by ste tento zvyk čo najskôr zmeniť. Plesne dokážu byť pre naše zdravie nesmierne nebezpečné. Ak sa napríklad v chladničke nachádza čo i len jedna plesnivá potravina, výtrusy z nej dokážu nakaziť aj tie ostatné. Preto je veľmi dôležité ich odstrániť čo najskôr.

útěrky
 
Pravidlo číslo tri:handra verzus jednorazové utierky
 
Ak vo svojej kuchyni používate klasickú handru, alebo hubku na umývanie riadu, utieranie linky a iných častí interiéru, jednoznačne robíte veľkú vec pre životné prostredie. Jednorazové papierové, alebo špeciálne vlhčené utierky, však v tomto prípade nie sú úplne najhorším nápadom. Na handre sa zachytáva množstvo baktérií a choroboplodných zárodkov. Ak ju teda používate dlhšie, rozmazávate si ich po linke, umývadle, či riade.

Bývate v novom?

Mnoho mladých ľudí opúšťa rodičovský dom s vidinou nového a lepšieho začiatku. Aj napriek skúsenostiam, ako bývanie na internáte, si nevedia predstaviť, ako to naozaj funguje. Spoliehať sa iba sám na seba nie je jednoduché. Navyše, ak sa rozhodnete bývať ďaleko od domova.

obývák

  1. Ako si vyberať nehnuteľnosť ? Pri vyberaní nového bytu či domu sa vždy musíme riadiť rozpočtom. Často sa však mladí ľudia neuvážene zadlžia kvôli niečomu, čo v budúcnosti budú chcieť predať či vymeniť. Jednoizbový byt nebude stačiť do budúcna, ak plánujete rodinu. U mladých sú veľmi obľúbené podnájmy, no nájdu sa aj taký, ktorí sa nechcú viazať a preto hľadajú niečo vlastné. Neoplatí sa však hypotéka na byt či dom, ak plánujeme zostať na danom mieste len kvôli práci. Život je nevyspytateľný a aj jeho cesty.

  1. Čo všetko treba vybaviť? Neodmysliteľnou súčasťou pri sťahovaní je vybavovanie kopec papierovačiek. Treba sa odhlásiť a na novo prihlásiť na nový trvalý pobyt. Čakanie na polícii za novým občianskym preukazom, ako aj zmena adresy u všetkých možných kontaktov. Pri spolubývajúcich nezabudnite uzavrieť zmluvu o bývaní, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

  1. Do čoho investovať ako prvé? Ak plánujete nejaký ten čas byť v novom bydlisku alebo chcete investovať do nehnuteľnosti, nezabudnite dať svoj budúci domov skontrolovať profesionálom. Architekt, murár či elektroinštalatér, ak kupujete, musíte si byť istý. Okrem rozvodom sa pozrite aj na stav múrov, či nie sú popraskané a tiež na okná. Nikomu sa nechce investovať do novej podlahy, ale kopec panelákových bytov to potrebuje.

bydlení

  1. Aké spotrebiče? Pri vašom prvom bývaní toho veľa so sebou nemáte. Základom zostáva práčka a chladnička. Skúste kúpu nových namiesto z bazárov, aby s vami vydržali, čo najdlhšie. Ďalší neodmysliteľný spotrebič je sporák. Pre mnohých mladých ľudí je internet nevyhnutný, preto jeho zapojenie plánujte už vopred, kým sa nasťahujete.

Netradičné bývanie s netradičnými spolubývajúcimi

Emu hnedý v dospelosti váži okolo 50 kíl a dorastá do výšky takmer dvoch metrov. No a práve toto roztomilé zvieratko, chová rodina Holmesových vo svojom dome. Čítate dobre. Nie na ohradenom pozemku pri dome, ale vo vnútri ich domu. Rodinka žije v Anglickom meste Yorkshire. Ich nový člen rodiny ku nim zavítal ako malé kuriatko a okamžite si ho zamilovala celá rodina. Samozrejme, že dom niekedy opúšťa, avšak prevažnú časť svojho života trávi so svojou rodinkou v pohodlí obývačky. Ak sa chcete pozrieť ako to vyzerá, navštívte facebook profil náhradnej pštrosej matky Sue Holmesovej, kde pravidelne zverejňuje fotografie a videá tohto netradičného spolunažívania.

pštros

Ďalšou extrémnou anglickou rodinkou, ktorá žijú so pštrosom sú Newbyovci. Pred niekoľkými rokmi dostali pštrosie vajce, ako vianočný darček. Otec rodiny zostrojil inkubátor a dnes žijú so 70 kilovou a 180 centimetrov vysokou pštrosicou Beky. Tá má svoje trvalé bývanie mimo domu, avšak ako rodinka uviedla, niekedy si spoločne pozrú televíziu, alebo sa Beky okúpe v ich vani. Newbyovci sa venujú záchrane opustených zvierat, preto sa u nich bežne stretnete aj s krokodílom, hadmi, či papagájmi.
 
Prvé miesto v kategórií netradičný spolubývajúci si zaslúžia ruskí manželia, Alexander a Mária Dmitrijovci. Chovajú pumu. Tá z nimi však nebýva v ich dome, ale v panelákovom byte. Na vychádzky chodí ako každý normálny pes. Na zimné obdobie má dokonca i svoju vlastnú kombinézu. Pre lepšiu predstavu, si pozrite video z ich spoločného života.
 
puma

Lynea Lattanzio sa síce nemôže pochváliť exotickým zvieraťom v obývačke, doháňa to však počtom. V Kalifornii zriadila najväčší mačací útulok bez klietok a voliér. Nachádza sa v ňom približne 800 dospelých mačiek a kocúrov a asi 300 mačiatok. A ako už možno správne hádate, útulok je zároveň i jej bydliskom.
 

5 jednoduchých krokov k dokonalej záhrade

Pri navrhovaní záhrady je treba rozmýšľať nadčasovo a originálne. Aby ste sa doma cítili pohodlne je vhodné vytvoriť si v záhrade oázu pokoja. Poďme sa pozrieť na 5 jednoduchých a moderných krokov ako na to.

kytky

1.      Navrhujte záhradu ako súčasť domu
Altánok nie je zlá voľba ale dá sa nahradiť záhradným kútikom. Hlavný prvok je posedenie, ktoré sa dá zútulniť napríklad koberčekom. Farebne aj štýlovo by malo ladiť z fasádou a vnútorným zariadením domu.

2.       Vodný prvok
Ak sme obklopený štyrmi základnými živlami – oheň, voda, zem, vzduch – vytvára to v našom príbytku harmóniu. Výborným riešením je vodopád zabudovaný do steny, ktorá ohraničuje váš pozemok. S jazierkom a menším mólom vytvoria jedinečný dizajn.

3.      Svetlo
Najdôležitejšie miesta, ktoré by mali byť osvetlené sú chodníky a schody. Zaujímavé je osvetlenie zapustené do schodiskových stupňov. Voľte skôr rozptýlené teplejšie svetlo, aby na pohľad pôsobilo príjemne. Takisto nezabúdajte osvetliť jazierko, či rôzne zaujímavé prvky vo vašej záhrade, čím im vdýchnete život aj po západe slnka.

4.      Dizajn podľa terénu
Každá záhrada je jedinečná, preto je dôležité navrhovať celú záhradu, tak aby sa prispôsobila vášmu terénu. Pokiaľ má tá vaša strmšie svahy, mali by ste zvoliť svahové oporné tvárnice, do ktorých môžete zasadiť rôzne druhy rastlín. Dokážete tak premeniť aj obyčajný múr na okrasný svah. Takisto môžete vytvoriť okrasné múriky hocikde v záhrade a ich rôzne úrovne, kde tá najvyššia by mohla slúžiť ako miesto na sedenie.

terasa

5.      Stop mulčovacej kôre
Mulčovacia kôra sa síce môže zdať ako veľmi pekný doplnok vo Vašej záhrade, no všimnite si, že svoju krásu dlho nedokáže udržať. Používajte ju preto len prvý rok až dva po založení záhrady. To isté platí pri štrkoch, nie tých dokonale pohrabaných určených do záhrady, ale neusporiadaných či dokonca farebných. Tiež sa neodporúča vytvárať rôzne kopcovité svahy z výkopovej hliny, ale radšej ponechať záhrade prirodzený výraz. 

10 vecí, ktoré by ste mali dôkladne vyčistiť túto jar


Kuchynská linka

             Usádza sa na nej priveľa baktérií a nečistôt, preto je veľmi dôležité ju pomocou dezinfekčných prostriedkov dôkladne celú vyčistiť, aspoň počas jarného upratovania.

kcuhyň

Umývačka riadu

             Aby ste si životnosť umývačky predĺžili, nemôžete ju len zaťažovať umývaním ale mali by ste ju aj vyčistiť. Najprv odstráňte zvyšky jedla zospodu a potom dajte do umývačky špeciálnu kapsulu na jej čistenie. Nakoniec ju zapnite a nechajte kapsule dobre pôsobiť.

Okná

             Toto je pravdepodobne najtypickejšia vec, ktorá sa čistí počas jarného upratovania. Na oknách sa usádza veľa prachu z ciest, preto je treba ich vyčistiť a potom pekne naleštiť.

koberec

Drevené podlahy

             Podlahy by sa mali umývať pravidelne. Netreba ale zabúdať na ich ošetrenie, aby sa dlho uchoval ich lesk. Ošetrujte ich pomocou špeciálnych prostriedkov na lesk dreva.

Chladnička

             Treba ju vyčistiť aj zvonku aj zvnútra. Vyberte všetky veci, čo máte v chladničke a vyčistite ju s teplou mydlovou vodou.

Trúba

             Ak cítite zápach, keď sa vaša trúba zohrieva, je čas ju vyčistiť. Môžete pri tom používať aj ocot zmiešaný so sódou bikarbónou. Táto kombinácia vás zbaví aj zažratej špiny.

Koberce

             Koberce by sa mali čistiť aspoň raz za rok a tie na ktoré sa najviac stúpa aj 2 krát do roka. Je dôležité ich riadne vyprášiť a potom odstrániť z nich všetku špinu.

Šatník

             Mali by ste si zo svojho šatníka vytriediť všetky veci, ktoré ste na sebe nemali už 2 roky. Vyhoďte aj veci, ktoré vám nesedia a necítite sa v nich dobre. Niekedy je menej viac a to platí aj pre šatník.

Police s knihami

             Zoraďte si knihy v policiach podľa veľkosti a tém, oprášte ich od prachu. Niektoré knihy uložte zvisle, ale môžete aj vodorovne aby to vytvorilo pekný celkový dojem.

podlaha

Kachličky

             Na ich vyčistenie sa dá aj použiť podomácky vyrobená zmes. Zmiešajte vodu a sódu bikarbónu, aby vytvorili zmes, ktorá nie je príliš hustá. Ak je nejaká špina príliš zažratá použite silnejšie prípravky z obchodu.

Triky a tipy v kuchyni


Mať v kuchyni všetko po ruke je prioritou každého kuchára či kuchárky. Vrenie , pečenie alebo iné prípravy dobrôt si môžete zjednodušiť trikmi v kuchyni ktoré oceníte a možno aj vyskúšate. Poriadok v kuchyni a lepšie organizácia môže byť uľahčená nápadmi ktoré určite stoja za vyskúšanie.
Možno si poviete že všetko sa dá , pokiaľ trochu zainvestujete. Ale na čo zbytočne platiť množstvo peňazí , keď môžete použiť všetko čo máte doma.

nádobí

·         Závesná doska na kuchynské náradie
Je to jednoduché , stačí Vám na to len tenká doska , alebo nijaká latka , na ktorú pripevnite pevné háčiky. Túto dosku potom môžete jednoducho pripevniť na spodok kuchynskej linky a voala , môžete si tam zavesiť kuchynke náradie ktoré môžete jednoducho používať.

pomůcky
 
·         Špeciálne šuplík na sypké potraviny
Radi pečiete , no neviete kam umiestniť sypké suroviny ? Tento nápad sa Vám zapáči . Špeciálny šuplík na sypké potraviny . Možno si poviete že , to mám vysýpať múky do šuplík  ? Nie , Umelé nádoby Vám pomôžu umiestniť všetky sypké potraviny do jedného šuplíka  v kuchynskej linky. Takto budete mať všetko pekne , rozdelene , a môžete piecť bez toho aby ste museli hľadať všetky suroviny ktoré potrebujete.

zelenina
 
·         Závesná miska na odpad
 
Možno som povedal že nebudete potrebovať žiadne peniaze na inováciu Vašej kuchyne. Ale do tohto nápadu investujete pár eur ale za to bude najužitočnejším pomocníkom vo vašej kuchyni. Ide o závesnú misku ktorú stačí len pripevniť ku kuchynskej linke a bordel z vašej linky jednoducho zmizne. Ak ste šúpali cibuli alebo strúhali zemiaky a ostal na Vašej kuchynskej linke bordel , môžete použiť túto misku. Po varení jednoducho posuniete bordel do misky a potom už len  vysypete. Táto závesná kuchynská miska stojí len pár eur a objednať si ju môžete z činí keďže tam vás to vide lacnejšie a tento produkt sa u nás zatiaľ nenachádza. 

Ako chcete, aby vyzeral váš domov?

Občas veci nie sú úplne v poriadku, napriek tomu chceme urobiť všetko preto, aby sme boli s vecami naozaj spokojný. Verte tomu, že nech sa deje čokoľvek, mali by ste proste urobiť veci, s ktorými ste spokojný. Asi je jasné, že všetky veci, ktoré máte doma, by pre vás mali niečo znamenať a práve preto je dôležité, aby ste mali vzťah aj ku kachličkám, ktoré máte v kúpeľni. Nech sa deje čokoľvek, mali by ste byť naozaj spokojný s tým, čo si vyberiete a čo je podľa vás to najlepšie. Toto je len o tom, že veci sú krásne a mali by ste byť skutočne nadšený, pretože verte tomu, že na tomto záleží.

práce na pc v kavárně

Aj keď by ste chceli byť spokojný so svojím bytom, každý raz za čas zistí aj to, že by chcel veci zmeniť, že by chcel niečo vylepšiť a že by chcel urobiť všetko preto, aby bol jeho byt iný alebo moderný. No je to v prvom rade len o vás a o tom, s čím chcete skutočne pracovať. Všetky veci sú najlepšie, no mali by ste urobiť niečo preto, aby ste boli spokojný. Aj keď sa vám to nezdá, všetko je len o tom, aby ste boli spokojný. Aj keď sa vám to nezdá, verte tomu, že mať moderný byt je naozaj dôležité a práve preto je fajn, keď máte sklenené dvere https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/sklenene-dvere/sklenene-posuvne-dvere-3/.

zavřený obchod

Aj keď ľudia nevedia, čo by mali robiť a nevedia, ako by si mali svoj domov zariadiť, nakoniec stačí len jeden krok k tomu, aby ste boli spokojný. Teraz to ide ruka v ruke s tým, čo naozaj vidíte. Asi je smiešne, že nakoniec to bude hlavne o tom, aby boli veci krásne, dobré a aby boli dokonalé. Niekedy sa jednoducho musíte pozrieť na to, aby boli veci skutočne dokonalé. Váš domov musí byť perfektný, ak sa chcete cítiť perfektne aj vy, je to možno smiešne, ale verte tomu, že je to tak. Toto je určite perfektný spôsob, ako to urobiť, no nemyslíte? Musíte sa s tým proste vyrovnať, aby to bolo úžasné.