5 jednoduchých krokov k dokonalej záhrade

Pri navrhovaní záhrady je treba rozmýšľať nadčasovo a originálne. Aby ste sa doma cítili pohodlne je vhodné vytvoriť si v záhrade oázu pokoja. Poďme sa pozrieť na 5 jednoduchých a moderných krokov ako na to.

kytky

1.      Navrhujte záhradu ako súčasť domu
Altánok nie je zlá voľba ale dá sa nahradiť záhradným kútikom. Hlavný prvok je posedenie, ktoré sa dá zútulniť napríklad koberčekom. Farebne aj štýlovo by malo ladiť z fasádou a vnútorným zariadením domu.

2.       Vodný prvok
Ak sme obklopený štyrmi základnými živlami – oheň, voda, zem, vzduch – vytvára to v našom príbytku harmóniu. Výborným riešením je vodopád zabudovaný do steny, ktorá ohraničuje váš pozemok. S jazierkom a menším mólom vytvoria jedinečný dizajn.

3.      Svetlo
Najdôležitejšie miesta, ktoré by mali byť osvetlené sú chodníky a schody. Zaujímavé je osvetlenie zapustené do schodiskových stupňov. Voľte skôr rozptýlené teplejšie svetlo, aby na pohľad pôsobilo príjemne. Takisto nezabúdajte osvetliť jazierko, či rôzne zaujímavé prvky vo vašej záhrade, čím im vdýchnete život aj po západe slnka.

4.      Dizajn podľa terénu
Každá záhrada je jedinečná, preto je dôležité navrhovať celú záhradu, tak aby sa prispôsobila vášmu terénu. Pokiaľ má tá vaša strmšie svahy, mali by ste zvoliť svahové oporné tvárnice, do ktorých môžete zasadiť rôzne druhy rastlín. Dokážete tak premeniť aj obyčajný múr na okrasný svah. Takisto môžete vytvoriť okrasné múriky hocikde v záhrade a ich rôzne úrovne, kde tá najvyššia by mohla slúžiť ako miesto na sedenie.

terasa

5.      Stop mulčovacej kôre
Mulčovacia kôra sa síce môže zdať ako veľmi pekný doplnok vo Vašej záhrade, no všimnite si, že svoju krásu dlho nedokáže udržať. Používajte ju preto len prvý rok až dva po založení záhrady. To isté platí pri štrkoch, nie tých dokonale pohrabaných určených do záhrady, ale neusporiadaných či dokonca farebných. Tiež sa neodporúča vytvárať rôzne kopcovité svahy z výkopovej hliny, ale radšej ponechať záhrade prirodzený výraz.