Hygienické zásady v kuchyni, ktoré ochránia vaše zdravie

S hygienou, by sme to nemali v našich domácnostiach extrémne preháňať, pretože si môžeme viac uškodiť. V kuchyni však platia trošku iné pravidlá. Veci, ktoré sa nám na prvý pohľad môžu zdať ako úplne nevinné, nám môžu v skutočnosti spôsobiť vážne zdravotné problémy.

kuchyně
 
Pravidlo číslo jeden: drevo a mäso sa nemajú v láske
 
Drevené lopáre sú jednoznačne estetickejšou a aj zdravšou alternatívou. Pokiaľ však na nich krájame surové mäso, nie je to úplne tak. Nevýhodou dreva je to, že do seba napije všetko, s čím príde do kontaktu. Pri krájaní surového mäsa, preto radšej používajte plastové, poprípade keramické lopáre. Ak ste skalným zástancom drevených pomôcok, vyhraďte si jedno denko, na ktorom nebudete pripravovať žiadne iné potraviny. určite nezabudnite ani na pravidelné vyváranie v horúcej vode so štipkou soli, sódy bikarbóny, alebo kvapkou octu.
 
Pravidlo číslo dva: plesnivé patrí do koša
 
Nie je ničím neobvyklým, ak sa nám v skrini, poličke, alebo chladničke nejaké tie potraviny pokazia. Ak patríte k tým, ktorí ich nevyhodia až do momentu, kedy začínajú doslova ožívať, mali by ste tento zvyk čo najskôr zmeniť. Plesne dokážu byť pre naše zdravie nesmierne nebezpečné. Ak sa napríklad v chladničke nachádza čo i len jedna plesnivá potravina, výtrusy z nej dokážu nakaziť aj tie ostatné. Preto je veľmi dôležité ich odstrániť čo najskôr.

útěrky
 
Pravidlo číslo tri:handra verzus jednorazové utierky
 
Ak vo svojej kuchyni používate klasickú handru, alebo hubku na umývanie riadu, utieranie linky a iných častí interiéru, jednoznačne robíte veľkú vec pre životné prostredie. Jednorazové papierové, alebo špeciálne vlhčené utierky, však v tomto prípade nie sú úplne najhorším nápadom. Na handre sa zachytáva množstvo baktérií a choroboplodných zárodkov. Ak ju teda používate dlhšie, rozmazávate si ich po linke, umývadle, či riade.