Mačka a jej plodné dni

Mačky- samice, dospievajú pohlavne približne okolo šiesteho mesiaca. Nie je však ničím neobvyklým, ak je to i neskôr. Väčšina samíc dostane svoju prvú ruju najneskôr v deviatom mesiaci. Výnimkou sú túlavé mačky. Tie môžu „otehotnieť“ pokojne aj v treťom, či štvrtom mesiaci.

kočka
 
Pokojne aj celý rok
 
Hormonálny cyklus mačiek, ktoré žijú prevažne vonku sa riadi hlavne ročným obdobím a svetlom. Na to, aby u nich mohlo k ruji vôbec dôjsť, musí byť počas dňa aspoň štrnásť hodín svetlo. Vo všeobecnosti sa mačky nehárajú počas extrémnych mínusových teplôt a naopak v lete, pri vysokých horúčavách. Ak ich však chováme v byte, ruja môže prebiehať pokojne aj počas celého roka, s malými pauzami.
 
Ruja trvá sedem až pätnásť dní. Tento časový údaj je však skôr orientačný. U niektorých jedincov nie je ničím neobvyklým, ak pretrváva napríklad iba tri dni, alebo naopak tri týždne vkuse.

kočička
 
Dajú o sebe nahlas vedieť
 
Ruju spoznáte veľmi jednoducho. U sučiek sa prejavuje hlavne krvavým výtokom, ale na ich správaní nevidíme až tak výrazné zmeny. Mačky to majú presne naopak. Fyzické prejavy, teda spomínaný výtok, sa u nich neobjavuje. Za to však na svoje plodné dni dokážu upozorniť iným spôsobom, a to správaním, ktoré môžu neskúsení majitelia pokladať pokojne aj za vážnu chorobu.
 
Najčastejšie prejavy ruje:

  • Mačka stále pochoduje sem a tam. Môžeme na nej badať nervozitu. Na jednom mieste neposedí a nepoleží dlhšie ako pár minút.
  • Obtiera sa o všetky predmety, zvieratá, alebo ľudí v okolí. Nehovoríme o klasickom mačacom obtieraní. Mačka sa ide doslova zblázniť.
  • Vydáva hlasné zvuky, ktoré nám môžu pripomínať hrdličku.
  • Pri tom ako pochoduje po priestore, nahlas mňauká. Tieto zvuky niekedy znejú tak, akoby mačka rozprávala.
  • Keď ju pohladkáte, zvalí sa na chrbát a začne sa prevracať zo strany na stranu. Ak ju pohladíte po chrbte, zdvihne chvost a začne vystavovať zadok.