Do roku 2022 môže zaniknúť až štvrtina súčasných pracovných pozícií

Rok 2022, čiže blízka budúcnosť pôsobí z technologického hľadiska skutočne sľubne a pôsobivo, pravdepodobne sa dočkáme viacerých bohatých a efektívnych zmien, ktoré však neefektívnym a škodlivým spôsobom môžu dopadnúť na náš sociálny systém. Odborníci odhadujú, že do roku 2022 môže zaniknúť až štvrtina dnešných pracovných pozícií z dôvodu ich nepotrebnosti, respektíve nepotreby využitia ľudského faktora, ktorý budú môcť nahradiť nové technológie a nové stroje. A priznajme si, tieto stroje nebudú musieť odvádzať poplatky, nebudú musieť kupovať potraviny a odev, ani živiť rodiny. Nezamestnaným a štvrtine dnešným zamestnancom tak vznikne konkurencia, ktorá bude ochotná pracovať bez poberania pravidelného platu.

pracovník

Nástupom rozšírenejšej digitalizácie sa tak zmení i situácia na trh práce, niektoré z týchto pracovných ponúk už možno budú minulosťou a ľudia, ktorí v nich mali nadobudnutú niekoľkoročnú pracovnú skúsenosť, sa pravdepodobne budú musieť začať orientovať iným smerom. Pomôcť im zrejme budú musieť úrady práce. V tom lepšom prípade dané pracovné pozície nemusia práve zaniknúť, ale záujem o ne bude pravdepodobne chudobnejší. Tým pádom bude v týchto oboroch i menej voľných pracovných miest.

Optimistickejšou správou možno nazvať, že nástupom novej, technologicky vyspelejšej doby  zároveň vzniknú i nové pracovné pozície, ktoré sa budú orientovať na operáciu s technológiou. Môžeme si pod tým predstaviť napríklad programovanie, prácu s PC, či operovanie s novými digitálnymi prístrojmi a pracovnú náplň podobnej charakteristiky.

učebna

Z celkového hľadiska trhu práce a ekonomiky by tak do roku 2022 malo zostať zachovaná približne polovica profesií, viac než štvrtina nových pracovných pozícií by mala pribudnúť a zvyšná štvrtina sa má postupom času postupne regulovať podľa relatívnosti jej potreby a reálneho využitia.