EPS polystyrén

Medzi základné úkony pri výstavbe či rekonštrukcii domu v dnešnej dobe patrí aj zateplenie domu. Vďaka správnemu zatepleniu dosiahne dom správnu termoreguláciu. V lete bude poskytovať chládok počas horúcich letných dní a v zime bude naopak zadržiavať teplo, aby ste sa po zimnej premrznutej prechádzke mohli vrátiť do teplého domova.

zatepľovanie fasády

Na takéto zatepľovanie domu sa používajú najrôznejšie materiály. Najzákladnejší a aj najviac známy je EPS polystyrén alebo aj expandovaný polystyrén Taloa. Patrí medzi najpoužívanejšie zatepľovacie materiály a to práve vďaka svojej najväčšej výhode – nízkej cene. Najviac známy je expandovaný polystyrén bielej farby. Nie je to však jediná farebná variácia, v ktorej sa vyrába. Na trhu ho nájdeme taktiež aj v čiernej farbe. Takýto čierny EPS polystyrén je obohatený o grafitové čiastočky a má tak lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako biely EPS polystyrén. Tento čierny polystyrén sa využíva najmä na zatepľovanie fasád, na ktoré sú vysoké nároky na účinnosť tepelnej izolácie.

Expandovaný polystyrén sa vyrába v rôznych hrúbkach. Výber správnej hrúbky je podstatný pre dosiahnutie optimálneho výsledku. Preto je teda potrebné pri zatepľovaní expandovaným polystyrénom poznať určený materiál konštrukcie budovy- pretože rôzne miesta môžu vyžadovať rôzne hrúbky polystyrénu.

extrudovaný polystyrén

Na zateplenie stropov, podláh či stien sa využíva polystyrén s hrúbkou od 20mm do 70mm. Pri zatepľovaní strešných terás či podláh budeme potrebovať polystyrén, ktorý vie odolávať vysokému mechanickému zaťaženiu. Takýto extrudovaný polystyrén, ktorý sa využíva na takéto zatepľovanie, sa nazýva aj stabilizovaná doska. Jeho vlastnosti sa líšia od klasického polystyrénu, avšak vieme ho využiť aj na izoláciu obvodových stien. Má minimálnu hmotnosť, v prípade požiaru má zvýšenú požiarnu bezpečnosť a vďaka svojej nízkej cene je vyhľadávaným zatepľovacím materiálom.