Šetrime životné prostredie

Šetriť naše životné prostredie je v 21. storočí niečo, čo by malo byť pre každého samozrejmosťou. Je na čase si uvedomiť, že my ľudia sme najväčší konzumenti všetkého, čo nám svet ponúka, ale existuje ešte niečo, čo si to všetko naše bezhlavé vyčíňanie odnáša. A to je príroda. Možno sa vám zdá, že nejde o nič vážne, opak je však pravdou. Aj vy môžete prispieť k tej troche ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl, zmeniť svoj domov a redukovať zbytočný odpad, a to najmä plasty.

letní šaty.jpg

Môžete začať tým, že vo vašej domácnosti vymeníte klasické čistiace prostriedky za tzv. vegánske, respektíve čisto prírodne, ktoré neobsahujú zbytočné mikroplasty, chemické látky a nevyvolávajú rôzne alergické reakcie, alebo horšie. Výhodou je, že tieto prírodne čistiace prostriedky sú často univerzálne, a teda vám stačí jeden na upratanie a vyčistenie celej domácnosti. Rovnako urobte hrubú čiaru za komerčnými pracími práškami a vymeňte ich za niečo naozaj kvalitné.
Ďalšou malou radou môže byť výmena plastových nákupných tašiek a vrecúšok za látkové vrecká, ktoré dnes, ako všetky ostatné produkty, dokážete kúpiť online. Tieto vrecká a tašky môžete používať opakovane a vyhnete sa tak neustálemu používaniu plastových tašiek a vrecúšok. Tiež si môžete zakúpiť jednu nerezovú fľašu na vodu, ktorú budete nosiť všade so sebou namiesto toho, aby ste si vždy kupovali novú v plastovom obale.

příroda.jpg

Ak si myslíte, že šampóny, sprchové gély a iné kozmetické produkty, ktoré používate sú voči vášmu telu úplne férové, ste na omyle. Často obsahujú mnoho chemických látok, ktoré zaručujú ich hustotu, vôňu a lesk. Navyše, sú balené v plastových obaloch. Skúste siahnuť po prírodnej kozmetike, prírodných šampónoch, ktoré vaše vlasy nebudú zaťažovať ani mastiť a navrátia im zdravý lesk a kvalitu. Tiež siahnite po prírodných mydlách, či deodorantoch.
To, koľko zmien uskutočníte, je len na vás. Nie všetky tieto produkty môžu byť pre každého cenovo dostupné, ale môžete začať malými krokmi a dopracovať sa tak k veľkým veciam. Nebojte sa teda ukázať svetu, že žiť sa dá aj minimalistickejšie a zdravšie.

Publikováno v Web