Ropná spoločnosť Chevron robí ponuku na ropného giganta Anadarko

Zvyčajne konzervatívne diverzifikované ropné spoločnosti sledujú Anadarkovu prvú výmeru v Permskej kotline a v prípade Chevronu tiež vidia hlbokomorský a skvapalnený majetok zemného plynu, ktorý má rád. Plus Chevron môže ľahšie stráviť veľký obchod, niečo, čo môže urobiť jeho akcie atraktívnejším kusom ponuky, uviedli analytici.

tanker
 
Anadarko v pondelok povedal, že zvažuje ponuku spoločnosti Occidental na 38 miliárd dolárov potom, čo súhlasil s Chevronovou ponukou na prevzatie za 33 miliárd dolárov len pred týždňami. To vytvára pôdu pre ďalšie kolo ponúk, ale spoločnosť akcie nereaguje, ako keby investori očakávajú, že ponuky idú oveľa vyššie. Occidental ponuka bola v hodnote 76 dolárov za akciu, keď oznámila minulý týždeň, a akcie stratil asi 2,8% od tej doby.
 
“Nemyslím si, že Chevron to má ako prístup typu buy-at-any-cost,” povedal Dan Pickering, spolupredseda a hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Tudor, Pickering, Holt & Co.
 
„Môj odhad je, že Chevron sa vracia s vylepšenou ponukou, ale nie nevyhnutne takou, ktorá je podstatne vyššia alebo dokonca vyššia ako Oxy. Potom je lopta v Oxyho dvore, aby nám povedala, koľko chcú túto firmu. Pre Oxy sa pravdepodobne blížime k miestu, kde ak sa ponuka dostane oveľa vyššie, trh sa začne starať o ich pákový efekt, “povedal.

plošina
 
Výsledok bitky s vysokými vkladmi by mohol tiež určiť, či je v ropnej náplasti dohoda. Pickering povedal, že to bolo len nedávno, že akcie veľkých spoločností obchoduje s takou prémiou pre prieskumné a výrobné spoločnosti, čo im dáva lepšiu menu pre obchody.
 
„Myslím si, že ak dostanete ešte jednu transakciu, bude to veľký spech, ktorý bude strachom z toho, že príde o život. Strach z chýbajúceho tanečného partnera a nákladovej príležitosti. … Ešte jedna veľká transakcia a každý dostane nervozitu, že chýba. To sú investori a samotné spoločnosti, či už sú kupujúci alebo predávajúci, “povedal.
 
“Pre mňa to vyzerá, že sme jeden obchod preč od veľa obchodov,” dodal. „Myslím, že to ide späť do kombinácií, ktoré robia priemyselný zmysel.“
 
Occidental, ktorý bol predtým odmietnutý Anadarkom, ponúkol $ 76 cash-and-stock obchod, v hodnote asi 11 dolárov viac na akciu ako ponuka Chevron v deň, keď to bolo oznámené, 12. apríla.